تقدیر استاندار مرکزی از اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی

استاندار مرکزی با ارسال تقدیرنامه ای از اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی در خصوص کسب امتیاز 1000 در شاخص های اختصاصی سال 98 در جشنواره شهید رجایی تقدیرو تشکر به عمل آورد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران،آقازاده،استاندار مرکزی اظهار داشت:حفظ کرامت و پاسخگویی مناسب و امکان دسترسی مستمر شهروندان به خدمات اداره کل امور مالیاتی استان موجب شد تا از طرف ستاد جشنواره شهید رجایی در سال 1399 به دلیل کسب امتیاز 1000 در شاخص های اختصاصی سال 1398 اداره کل امور مالیاتی استان مفتخر به دریافت لوح تقدیر گردد.
آقازاده با تبریک این موفقیت به مدیرکل و همکاران اداره کل امور مالیاتی استان ، از همت، تلاش خاضعانه و اقدامات اثر بخش مجموعه امور مالیاتی استان مرکزی تقدیر نمود.
در این لوح تقدیر آمده است:
حفظ کرامت و پاسخگویی مناسب و امکان دسترسی مستمر شهروندان به خدمات آن دستگاه اجرایی موجب شده تا از طرف ستاد جشنواره شهید رجایی استان مرکزی در سال 1389 به دلیل کسب امتیاز 1000 در شاخص های اختصاصی سال 1398 مفتخر به دریافت این تقدیر نامه شوید. این موفقیت را به جنابعالی و تمامی همکاران محترمتان به پاس تلاشها و فعالیتهای انجام گرفته تبریک می گویم و از زحمت ،تلاش خاضعانه و اقدامات اثر بخش آن مجموعه تشکر و قدردانی می نمایم.
امید است با اهتمام ویژه درسال جهش تولید،موجبات ارتقای کارآمدی دولت تدبیر و امید و افزایش رضایتمندی و خشنودی مردم فهیم استان در سایه الطاف الهی بیش از گذشته فراهم گردد

منبع : سازمان امور مالیاتی

جزئیات درآمد ۸۵ هزار میلیارد تومانی مالیات در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد

جزئیات عملکرد درآمدهای مالیاتی نیمه نخست سال 99 را منتشر کرد و شایان ذکر است در شش ماهه امسال بیش از 85 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شد. که از این میزان 54 هزار 955 میلیارد تومان سهم مالیات‌های مستقیم است.

در بخش مالیات ‌های مستقیم 22749 میلیارد تومان از اشخاص حقوقی مالیات اخذ شد. سهم مالیات بر درآمد بیش از 19 هزار میلیارد تومان و مالیات بر ثروت نیز 12940 میلیارد تومان بوده است. همچنین در این مدت 30 هزار 268 میلیارد تومان مالیات بر کالا و خدمات وصول شده است منبع: خبرگزاری موج

افزایش عدالت مالیاتی از اهداف نظام مالیاتی کشور است

مدیر کل امور مالیاتی استان لرستان اظهار داشت: افزایش عدالت مالیاتی و دریافت عادلانه و به موقع مالیات از اهداف نظام مالیاتی کشور است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، ملکشاهی، مدیرکل امور مالیاتی لرستان در راستای تعامل و ایجاد هماهنگی‌های برون سازمانی به همراه جمعی از مدیران مجموعه، با شاهسون، دادستان خرم‌آباد دیدار و گفتگو کرد.
مدیر کل امور مالیاتی لرستان تصریح کرد: افزایش عدالت مالیاتی و دریافت عادلانه و به موقع مالیات از اهداف نظام مالیاتی کشور است.
ملکشاهی با اشاره به اهمیت درآمدهای مالیاتی در پیشبرد اهداف اقتصادی و تامین هزینه‌های کشور، افزود:
بی تردید با دریافت عادلانه و به موقع مالیات می‌توان درآمدهای مورد نیاز کشور و توزیع عادلانه ثروت را تامین کرد.
وی در ادامه، تعامل و همکاری دو سویه با دادستانی برای کشف و مبارزه با فرار مالیاتی از طریق پیگیری کارتهای بازرگانی با ایجاد شعبه ویژه کارت‌های بازرگانی و همچنین کاهش بروکراسی اداری با تمدید حکم نماینده دادستانی در امور مالیاتی را خواستار شد.
دادستان خرم آباد نیز در خاتمه با بیان این که فرار مالیاتی تضییع بیت المال و حقوق مردم است خاطر نشان کرد: مبارزه با اقتصاد زیرزمینی و فرار مالیاتی و حفظ حقوق عامه مردم از اولویت های دادستانی استان می باشد

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور

پرداخت 126میلیارد تومان به حساب شهرداری‏ ها و دهیاری ‏های استان

مدیرکل امور مالیاتی زنجان از پرداخت 126 میلیارد تومان به‌حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان از محل مالیات بر ارزش‌افزوده خبر داد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، رضوی، مدیرکل امور مالیاتی زنجان با بیان اینکه مبلغ 126میلیارد تومان به‌حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها استان در هفت ماه نخست سال جاری واریز شده است، افزود: از این میزان مبلغ 53 میلیارد تومان مربوط به شهرداریهای شهر زنجان بوده و مابقی به حساب شهرداریها و دهیاری های سایر مناطق استان واریز شده است.
رضوی با تقدیر از مشارکت مودیان در پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده، گفت: این نوع مالیات مصداق واقعی عدالت مالیاتی است که هیچ باری بر دوش تولیدکننده نمی‌گذارد و مصرف‌کنندگان با توجه به میزان مصرفشان، مالیات پرداخت می‌کنند، ضمن آنکه حدود یک‌سوم آن خرج عمران و آبادانی شهرها تا دورترین نقاط محروم استان می‌شود و به عبارتی باعث توسعه متوازن می‌گردد.
وی در ادامه گفت: اطلاع‌رسانی صحیح و بهنگام از نحوه مصارف حاصل از درآمدهای مالیاتی و تبیین و تشریح کارکردها و آثار پرداخت مالیات، موجب همکاری و مشارکت بیشتر مردم شده است.
مدیر کل امور مالیاتی زنجان در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که اخذ مالیات به‌ وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای شهروندان و فرزندانشان است، تمایل و رغبت ایشان برای پرداخت مالیات بیشتر می‌شود که در این راستا لازم است تمام ارگان‌ها و نهادهای اجرایی استان با امور مالیاتی همراه شوند.

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور

تسهیل در فرایند ثبت نام الکترونیکی مودیان

مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین اعلام کرد: ثبت نام الکترونیک درنظام مالیاتی شامل محورهای 12گانه و 45مرحله می‌باشد که با توجه به مصوبات ستاد پیشگیری از کرونا و در راستای خدمت رسانی هر چه موثرتر به مودیان مالیاتی مرحله 45 آن که عملا منجر به حضور فیزیکی مودی در ادارات مالیاتی می شد، حذف شده است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سعید حوائج، مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین با بیان اینکه انجام تمام فرایندهای مالیاتی منوط به ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی می باشد، گفت: کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل مکلفند نسبت به ثبت نام در نظام مالیاتی اقدام نمایند.
حوائج با اشاره به تسهیل در فرآیند ثبت نام الکترونیکی مودیان تصریح کرد: نقطه شروع فرایند ثبت نام الکترونیک مرحله پیش ثبت نام می باشد. مودیان می توانند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی به آدرس tax.gov.ir نسبت به تکمیل مراحل ثبت نام الکترونیکی خود اقدام نمایند .
وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که، شماره اقتصادی جدید صادر نشده است، اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی صاحبان مشاغل حسب مورد می بایست از شناسه ملی یا شماره ملی، به عنوان شماره اقتصادی در هنگام صدور فاکتور یا صورت حساب استفاده نمایند.

منبع: سازمان امور مالیاتی

نظام مالیاتی از سازمان‌های برتر در زمینه توسعه دولت الکترونیک است

مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان اعلام کرد: سازمان امور مالیاتی کشور جزء سازمان‌های برتر در زمینه توسعه دولت الکترونیک است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، انوری، مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان در نشست تبیین مفاد کارگروه توسعه مدیریت در جهت بهبود وضعیت حقوق شهروندی و ارتقای سلامت اداری در مجموعه مالیاتی، ضمن تقدیر از حضور و همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بر لزوم برگزاری منظم جلسات کارگروه توسعه مدیریت در افزایش بهره‌وری و بهبود عملکرد اداره کل تأکید نمود و خواستار تعامل بیشتر اداره کل با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جهت عملیاتی شدن مصوبات در سطح ادارات شد.
انوری الکترونیکی شدن امور را باعث تسهیل و تسریع در امور مردم و افزایش شفافیت و جلوگیری از آسیب‌ها و نواقص کاری عنوان کرد و گفت: سازمان امور مالیاتی کشور جزء سازمان‌های برتر در زمینه توسعه دولت الکترونیک است.
در این نشست فیض، نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضمن بررسی آئین‌نامه و بخشنامه‌های مربوط به دولت الکترونیک، هوشمند سازی اداری و نحوه ارزیابی عملکرد سال 1398، از تلاش‌های صورت گرفته اداره کل امور مالیاتی استان در راستای آسیب‌شناسی و رفع نقاط ضعف اداره کل در شاخص‌های عمومی تشکر نمود و ابراز امیدواری کرد، امیدواریم رتبه اداره امور مالیاتی در عملکرد 99 ارتقاء پیداکرده و دستگاه‌های اجرایی با الگوبرداری مناسب، خدمات‌دهی و تکریم ارباب‌رجوع و حمایت از حقوق شهروندی را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهند

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور

آشنایی با تکالیف مالیاتی اشخاص حقوقی

علاوه بر افراد در جامعه ، اشخاص دیگری هم یافت می شوند که به فعالیت می پردازند مانند گروه ها ، جمعیت ها ، موسسات ، سازمان ها و… به این نوع اشخاص اشخاص حقوقی می گویند، این ها وجود طبیعی ندارند و دارای وجود فرضی و اعتباری می باشند : شخص حقوقی مولود اجتماعی است که به تجویز قانون و از اجتماع دو یا چند شخص حقیقی ایجاد می شود.
با توجه به اینکه سهم عمده و اصلی درآمدهای مالیاتی دولت از طریق مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی تأمین و وصول می گردد به همین منظور ماده 105 تا 118 قانون مالیاتهای مستقیم که در فصل پنجم از باب سوم این قانون آمده است به تکالیف و حقوق آنان اختصاص داده شده است.
به استناد ماده‌ی 105 قانون مالیات‌های مستقیم، جمع درآمد شرکت‌ها و درآمد ناشی از فعالیت‌های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌شود، پس از وضع زیان‌های حاصل از منابع غیر معاف و کسر معافیت‌های مقرر، به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد، مشمول مالیات به نرخ 25% خواهند بود.
بر اساس ماده‌ی 110، اشخاص حقوقی مکلف‌اند اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک خود را، حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی همراه با فهرست هویت شرکاء و سهامداران و حسب مورد میزان سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آن‌ها را، به اداره‌ امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است، ارائه و مالیات متعلق را پرداخت نمایند. پس از ارائه‌ی اولین فهرست مزبور، ارایه‌ی فهرست تغییرات در سنوات بعد، کافی خواهد بود.
ارائه لیست حقوق بگیران از دیگر تکالیف اشخاص حقوقی پرداخت کننده حقوق و دستمزد است. به این صورت که این افراد می بایست هنگام هر پرداخت یا تخصیص حقوق به کارکنان خود، مالیات متعلق را طبق مقررات ماده ی ?? قانون مالیات های مستقیم محاسبه و کسر و تا پایان ماه بعد ضمن ارائه لیست حقوق بگیران که حاوی مشخصاتی نظیر نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن است، از طریق سامانه الکترونیکی مودیان مالیاتی به اداره ی امور مالیاتی محل پرداخت نموده و در ماه های بعد فقط تغییرات را اعلام نمایند.
بنا بر قانون،مهلت ارایه اظهار نامه مالیاتی اشخاص حقوقی برای هر سال عملکردی، تا پایان تیر ماه سال بعدی می باشد

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور

تکالیف و حقوق مالیاتی صاحبان درآمد املاک اجاری

یکی از اهداف قانون مالیات های مستقیم، بیان تکالیف مودیان جهت شفاف سازی افکار عمومی است تا با آشنایی به تکالیف و حقوق خود ، از تضییع حقوق مودیان جلوگیری شده و در چارچوب قانون، مالیات و حقوق دولت استیفا گردد.در قانون مالیات های مستقیم در چند بند و ماده صراحتا به وظایف و تکالیف قانونی مودیان مالیاتی اشاره شده و توضیحات کافی در این خصوص داده شده است که یکی از وظایف اصلی و اساسی هر مودی چه حقیقی و چه حقوقی ، ارائه اظهار نامه مالیاتی صحیح در موعد مقرر می باشد.
مطابق قانون، اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری نیز می‌بایست تا ?? تیر ماه هر سال نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنند، ماده 53 قانون مالیات‌های مستقیم درآمد مشمول مالیات اجاره املاک را به‌شرح ذیل تعیین کرده است:“درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می گردد عبارت است از کل مال الاجاره اعم از نقدی و غیر نقدی پس از کسر بیست و پنج درصد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره”.
ماده54- درآمد اجاره بر اساس قرارداد اعم از رسمی یا عادی مبنای تشخیص مالیات قرار می‌گیرد و در مواردی که قرارداد وجود نداشته باشد یا از ارائه آن خودداری گردد و یا مبلغ مندرج در آن کمتر از هشتاد درصد (80%) ارقام مندرج در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور باشد و نیز درمورد ماده(54¬ مکرر) این قانون، میزان اجاره¬بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه تعیین خواهد شد.
بر اساس قانون محل سکونت پدر و مادر یا همسر یا فرزند یا اجداد همچنین محل سکونت افراد تحت تکفل مالک اجاری تلقی نمی‌شود مگر این‌که به‌موجب اسناد و مدارک ثابت گردد که اجاره پرداخت می‌شود در صورتی‌که چند واحد مسکونی محل سکونت مالک و یا افراد مزبور باشد یک واحد برای سکونت مالک و یک واحد مسکونی برای هر یک از افراد مذکور به انتخاب مالک از شمول مالیات موضوع اجاره معاف هستند; هرگاه مالک، خانه یا آپارتمان مسکونی خود را به اجاره واگذار نماید و خود محل دیگری برای سکونت خویش اجاره نماید یا از خانه سازمانی که کارفرما در اختیار او می‌گذارد استفاده کند، در احتساب درآمد مشمول مالیات این فصل، میزان مال الاجاره ای که به‌موجب سند رسمی یا قرارداد می پردازد یا توسط کارفرما از حقوق وی کسر و یا برای محاسبه مالیات حقوق رسمی یا قرارداد می‌پردازد یا توسط کارفرما از حقوق وی کسر و یا برای محاسبه مالیات حقوق تقویم می‌گردد از کل مال الاجاره دریافتی او کسر خواهد شد.
ماده 57 ـ در مورد شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده (84) این قانون از درآمد مشمول مالیات سالانة مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات می‌باشد. مشمولان این ماده ‌باید اظهارنامة مخصوصی طبق نمونه‌ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد به ادارة امور مالیاتی محل وقوع ‌ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچ گونه درآمد دیگری ندارند. ادارة ‌امور مالیاتی مربوط باید خلاصة مندرجات اظهارنامة مودی را به‌ادارة امور مالیاتی محل سکونت مودی ارسال دارد و در صورتی‌که ‌ثابت ‌شود اظهارنامة مودی خلاف واقع است مالیات متعلق به ‌اضافة یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد.
در اجرای حکم این ماده حقوق بازنشستگی و وظیفة دریافتی وجوایز و سود ناشی از سپرده‌های بانکی درآمد تلقی نخواهد شد.

منبع: سازمان امور مالیاتی کشور

مالیات یک میلیون و 700 هزار مودی خرد بدون رسیدگی قطعی شد

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: در راستای تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم مالیات بیش از یک میلیون و 700 هزار مودی خرد بدون رسیدگی قطعی شد.به گزارش رسانه مالیاتی ایران، محمد مسیحی در خصوص نقش و اهمیت مالیات در اداره کشور گفت: مالیات قدرت ذاتی دولت‌ها است و در همه کشورها و دولت‌ها با مبانی اقتصادی متفاوت، بهترین راه اداره کشور تأمین درآمد از طریق درآمدهای پاک مالیاتی است.وی افزود: در کشور ما در سال‌های گذشته به دلیل وابستگی به درآمدهای نفتی، به مالیات کمتر پرداخته‌شده است، ولی تحریم‌ها این فرصت را برای کشور فراهم کرده است که به درآمدهای مالیاتی به‌عنوان یک منبع درآمد امن داخلی پرداخته شود; بنابراین سعی و هدف ما به‌عنوان کارگزاران مالیاتی این است که از این فرصت استفاده کنیم و وصول و باز توزیع عادلانه مالیات را تحقق‌بخشیم.معاون درآمدهای مالیاتی سازمان با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) در نامه 53 خود به مالک اشتر اعلام کرد: امر وصول مالیات به‌درستی در این نامه تبیین شده است و این بیان گوهربار بایستی سرلوحه کار ما باشد. در این نامه یکی از موارد مهم عنوان‌شده اعتماد به مردم است و این امر به‌عنوان یک عنصر مهم در برنامه‌ریزی‌ها و اهداف سازمان امور مالیاتی کشور همیشه مدنظر قرار می‌گیرد; بنابراین اعتماد مردم در کنار تکریم ارباب‌رجوع به‌عنوان مهم‌ترین بخش سیستم کنترل داخلی نظام مالیاتی تعریف‌شده است.وی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی کشور مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و موفق در نظام مالیاتی که درصد کمی از فعالان اقتصادی عمده درآمدهای مالیاتی را تأمین می‌کنند، از ابزار ریسک و تمکین استفاده می‌کند و برای سایر بخش‌ها نیز به‌عنوان یک ابزار حاکمیتی به دنبال باز توزیع عادلانه منابع و ثروت خواهیم بود.مسیحی ادامه داد: یکی از برنامه‌های محوری سازمان امور مالیاتی کشور در سال جاری اجرای ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم است که بر مبنای سه ضلع ریسک، تمکین و اهمیت پرونده‌های مالیاتی و مودیان مالیاتی بناشده است.وی گفت: بر اساس قانون به سازمان امور مالیاتی اجازه داده‌شده که اظهارنامه فعالان اقتصادی را بپذیرد و آن درصدی که پر ریسک هستند و صادقانه اظهارنامه و درآمدهای خود را ابراز نکرده‌اند، بررسی و رسیدگی می‌کند. ما امسال برای اولین ماده 97 را اجرا می‌کنیم و می‌خواهیم اظهارنامه مودیان مالیاتی کم ریسک را بدون رسیدگی قطعی کنیم.معاون سازمان ادامه داد: در همین راستا هم‌زمان از اختیار ماده تبصره 100 قانون مالیات‌های مستقیم استفاده نموده و کسانی که این شرایط را قبول کرده‌اند، مالیات آن‌ها قطعی شده است. با این کار بیش از یک‌میلیون و هفتصد هزار مودی خرد از دور خارج شدند و اظهارنامه و پرونده ایشان نیاز به رسیدگی ندارد، مگر اینکه مدارک و اطلاعات مستندی به دست آید.وی افزود: می‌خواهیم اعتماد سرلوحه کار ما باشد و بر مبنای شاخص ریسک اظهارنامه‌ها را راستی آزمایی کنیم. با این سیاست راهبردی، بخش زیادی از انرژی و فرصت همکاران ما آزاد می‌شود تا در بخش‌های دیگر خصوصا فرار مالیاتی و موارد اجتناب از پرداخت مالیات تمرکز کنیم و این‌گونه افراد را شناسایی کنیم.مسیحی گفت: هدف ما از این اعتماد همه‌جانبه تمکین مالیاتی است. تمکین مالیاتی یک مفهوم حرفه‌ای در نظام‌های مالیاتی است و ارزیابی یک نظام مالیاتی با تمکین سنجیده می‌شود.معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص نقش نیروی انسانی در سازمان امور مالیاتی کشور گفت: کار همکاران ما در حوزه‌های مالیاتی یک کار قضاوتی بر مبنای دانش تخصصی، حرفه‌ای و تجربه است و باید روزبه‌روز این توانمندی‌های خود را بهتر کنیم. با توجه به حساسیت سازمان امور مالیاتی کشور روی تضییع حقوق عمومی و بیت‌المال سعی نموده است نیروی انسانی خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه سازمانی رهبری و هدایت نموده و شرایط رشد و بالندگی آنها را فراهم نماید.وی ادامه داد: ما باید در چارچوب تکالیف قانونی خود و با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی، مردم را به‌درستی راهنمایی کنیم و ایشان را به حقوق و تکالیف مالیاتی آشنا کنیم. مردم ما باید بدانند که مالیات یک هزینه اجتماعی است نه یک زیان اجتماعی. ما از امکانات کشور استفاده می‌کنیم و باید مالیات بدهیم تا فضا و بستر امکانات و خدمات در کشور روزبه‌روز بیشتر و بهتر شود و از همه مهم‌تر این امکانات در اختیار مناطق محروم و کم برخوردار نیز قرار گیرد.مسیحی در پایان گفت: سازمان امور مالیاتی کشور بسترهای الکترونیک مناسبی جهت ارائه خدمات شایسته به مردم استان و فعالان محترم اقتصادی فراهم نموده است. یکی از کارها و اقدامات خوب، ایجاد بستر ابلاغ الکترونیک و برون‌سپاری مالیات نقل‌وانتقال املاک است. در شش‌ماهه نخست سال جاری، نزدیک به 50 درصد مراجعه مردم به ادارات امور مالیاتی کشور جهت پرداخت مالیات نقل‌وانتقال املاک کاهش‌یافته است. هدف ما از پیاده‌سازی این امکانات، توسعه خدمات غیرحضوری و کاهش رابطه رودرروی همکاران با مودیان مالیاتی به‌منظور به حداقل رساندن هزینه‌های اجتماعی و بهبود فضای کسب‌وکار است. وصول با اصول ما همچنان ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم این امر را به نحو شایسته‌ای در کشور محقق کنیم.

منبع:سازمان امور مالیاتی

بنگاه های اقتصادی برای شروع کسب و کار نیازی به شماره اقتصادی ندارند

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: با هدف تسهیل فضای کسب و کار اشخاص حقوقی، ترتیبی اتخاذ شده تا فعالان اقتصادی بدون نیاز به شماره اقتصادی و صرفا با همان شناسه ملی خود، مجوزهای لازم برای شروع کسب و کار را اخذ نمایند.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، محمود علیزاده با اشاره به دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، مبنی بر روان سازی و تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد پنجره واحد شروع کسب و کار، عنوان داشت: با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور و معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، زمینه سهولت شروع کسب و کار بنگاههای اقتصادی و تسهیل در اخذ مجوزهای لازم از جمله شماره اقتصادی فراهم گردید.
وی اضافه کرد: با موافقت وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی مبنی بر اصلاح فصل دوم آئین نامه اجرایی تبصره (3) ماده 169 قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/4/31، ضمن صدور بخشنامه ای از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، گام 45 در سامانه مالیاتی، در خصوص فرایند راستی آزمایی حذف شده است .
علیزاده در ادامه خاطرنشان ساخت: در حال حاضر و با اجرای بخشنامه سازمان که در همین راستا صادر گردید، اشخاص حقیقی به محض اخذ مجوز یا پروانه کسب و کار از اصناف و اتحادیه ها و همچنین اشخاص حقوقی و بنگاه های اقتصادی به محض ثبت در اداره ثبت شرکت ها، در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور نیز ثبت نام شده تلقی می شوند و اطلاعات هویتی آنها، به صورت برخط یا غیر برخط، به سازمان امور مالیاتی کشور منتقل شده و همچنین، شماره ملی اشخاص حقیقی و شناسه ملی اشخاص حقوقی به عنوان شماره اقتصادی جهت آغاز کسب و کار قلمداد می گردد.
معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور افزود: پیش از این، اجرای گام 45 فرایند ثبت نام و تخصیص شماره اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی، بین یک ماه تا دو ماه زمان می برد که هم اکنون، با حذف این گام، فعالان اقتصادی از همان زمان ثبت شرکت یا کسب مجوز فعالیت، از نظر سازمان امور مالیاتی کشور، «مودی» تلقی شده و شماره اقتصادی آنها بدون نیاز به طی مراحل راستی آزمایی صادر خواهد شد و نیاز به هیچ استعلام دیگری نمی باشد.
علیزاده تاکید کرد: اجرای گام 45 در سامانه تخصیص شماره اقتصادی به فعالان اقتصادی، بالاخص در نظام مالیات بر ارزش افزوده مشکلاتی را برای مودیان ایجاد کرده بود که با این مصوبه، ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده کفایت داشته و جهت دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان، نیازی به دریافت گواهینامه ثبت نام نظام مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد.

منبع:سازمان امور مالیاتی