لزوم اصلاح روش اخذ مالیات/ نظام مالیاتی کشور باید مودی محور شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روش اخذ مالیات در سازمان امور مالیاتی را اشتباه و ممیزمحور خواند و بر ضرورت مودی محور شدن این نظام تأکید کرد.

مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: ما در اصلاح ساختار بودجه به دنبال افزایش درآمد و بهینه سازی هزینه ها هستیم.

وی با بیان اینکه منابع اصلی درآمدی در اقتصادهای پیشرفته دنیا از محل مالیات‌ها تأمین می شود افزود: ثروتمندان در ایران، برعکسِ کشورهای پیشرفته متناسب با ثروتشان مالیات نمی دهند.

این نماینده مجلس گفت: از آنجایی که قوانین مالیاتی در ایران توانایی اندازه گیری میزان درآمدها را ندارد دلالان و سوداگران در یک مدت کوتاه ثروتمند شده و هیچ مالیاتی هم از آنها دریافت نمی شود.

رضاخواه اصلاح ساختار مالیاتی را از جمله مقدمات اصلاح ساختار بودجه برشمرد و در عین حال متذکرشد: مفهوم اصلاح مالیات‌ها این نیست که مردم یا بخش خصوصی تولیدی باید فشار بیشتری را تحمل کنند، بلکه هدف اصلی، دریافت مالیات از کسانی است که تاکنون هیچ مالیاتی پرداخت نکرده اند.

وی نظام مالیاتی ایران را متفاوت از نظام مالیاتی کشورهای پیشرفته و نیازمند اصلاح دانست و تصریح کرد: نظام مالیاتی ما برای دریافت مالیات از بخش تولید سازوکارهایی را تعریف کرده اما از افراد سوداگر هیچ مالیاتی نمی گیرد که این به ناکارآمدی سازمان امور مالیاتی کشور برمی گردد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، روش اخذ مالیات در سازمان امور مالیاتی را هم اشتباه و ممیزمحور خواند و گفت: خیلی از کشورهای دنیا سامانه هایی را برای دریافت مالیات تعریف کرده اند که مودی محورند نه ممیزمحور و البته در ایران هم با وضع مقررات صحیح و ایجاد سامانه ها می توان مشکلات مالیاتی را حل کرد.

رضاخواه با بیان اینکه مالیات بر خانه های خالی نسبت به کل درآمدهای مالیاتی دولت عدد قابل توجهی نیست، گفت: نظام مالیات ایران دچار اشکالاتی است و اگر هم قرار به رفع این اشکالات باشد راهکارها کاملاً مشخص هستند

منبع: خبرگزاری تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *